W minionym roku Sołtys i Rada Sołecka spotykała się na zebraniach omawiając różne problemy i podejmowała decyzje o działaniach na rzecz sołectwa, następnie je realizowaliśmy.

W ramach remontu dróg dokonaliśmy modernizacji części drogi ul. Słonecznej, gdzie położono nową nawierzchnię asfaltową, założono rury drenażowe i dodatkową kratkę przejmującą wodę opadową z drogi powiatowej. Osadzono po obu stronach drogi krawężniki. Na ul. Wodzieniec została w całości utwardzona kamieniem tłuczniowym, połowa drogi ul. Za Browarem i część drogi ul. Kwiatowej odnoga do przepompowni.

Utwardzono też pobocze ul. Wierzbowej pod cmentarzem. Zużyto na te cele ok. 75 ton kamienia.

W ramach remontu rowów oczyszczono korytka odwadniające liniowe na ul. Wierzbowej. Na ul. Spacerowej położono korytka odwadniające liniowe, umocniono rów ażurami, położono drenaż. Zamontowano słupki odblaskowe.

Na ul. Wodzieniec oczyszczono rów i korytka oraz naprawiono przepust. Na ul. Podgórskiej wyczyszczono korytka odwadniające liniowe i przepust. Na ul. Rokitowiec umocniono rów ażurami, ścięto pobocze i uzupełniono wyrwę tłuczniem.

Doposażyliśmy plac zabaw w poczwórną huśtawkę dla każdej grupy wiekowej dzieci + bocianie gniazdo, została założona bezpieczna nawierzchnia pod tymi huśtawkami, zakupiono również piaskownicę, domek zabaw i dwie nowe ławeczki, dosadzono 5 rożnych drzew, które w przyszłości dadzą trochę cienia.

Zostały namalowane pasy akustyczno wibracyjne na drodze powiatowej przy kościele na zwężeniu drogi od przystanku w stronę cmentarza. Tutaj chcemy podziękować panu Pawłowi Kolasie za zgłoszenie tej inwestycji, a panu wicestaroście za zatwierdzenie. Celem pomalowania tych pasów było poprawienie chociaż w małym stopniu bezpieczeństwa pieszym na tym odcinku drogi.

Zamontowano przy stawie ul. Krakowska barierkę z odblaskami zabezpieczającą pobocze od stawu, jest widoczna i można poboczem bezpiecznie iść zwłaszcza w nocy. Całość tych inwestycji pokryło Starostwo Powiatowe.

Co do oświetlenia zostały wykonane i zapłacone projekty na budowę oświetlenia ulic Cicha, Rokitowiec i Ostra Góra, czekamy teraz na przetarg i wykonanie tej inwestycji.

Z inicjatywy mieszkańców ul. Spacerowej i ul. Kalwaryjskiej za niewielki nakład finansowy z budżetu sołeckiego powstał przepiękny skwerek na którym posadzono krzewy, trawy i kwiaty. Dziękuję wszystkim, którzy wpadli na pomysł i przyczynili się do powstania tego pięknego terenu, za prace fizyczne i za pielęgnacje. Skwerek ten w znacznym stopniu przyczynił się do upiększenia naszej miejscowości. Może w dalszych latach w innych częściach Krzęcina powstaną takie skwerki. Czekamy na propozycje odnośnie podobnych inicjatyw.

20 czerwca 2022 r. zakończono budowę Kompleksu Sportowego w ramach Rewitalizacji terenów wiejskich i miejskich w Gminie Skawina. Powstało boisko sportowe wraz z trybunami. Wybudowano budynek z pełnym węzłem sanitarnym z zapleczami dla zawodników, pomieszczeniami dla sędziów i salą konferencyjną, powstał park sensoryczny z nowoczesnym placem zabaw, zamontowano ławeczki kosze na śmieci, domek gospodarczy. Powstał parking dla samochodów i rowerów. Pozostało nam jeszcze nasadzenie krzewów i drzew na skarpach. Oficjalne otwarcie planujemy na koniec wakacji. Przypomnijmy: 20 maja 2021 r. została podpisana umowa pomiędzy Gminą Skawina a Przedsiębiorstwem Budowlanym SŁAWPOL, a 24 maja 2021 roku oficjalnie przekazano teren pod budowę i doszło do symbolicznego wbicia łopaty. Inwestycja sfinansowana jest ze środków pozyskanych z UE oraz Budżetu Gminy. Budowa trwała 13 m-cy.

W planach jest rozbudowa w tym roku odcinka o długości 880m drogi gminnej ul. Sosnowickiej ze środków rządowych Polskiego Ładu.

Co do naszych starań w sprawie chodnika od kościoła w stronę cmentarza pan Burmistrz zarezerwował środki na projekt utwardzonego pobocza, a pan Wicestarosta zapewniał dalsze finansowanie inwestycji, niestety nie udało nam się pozyskać zgody jednego właściciela. W tym wypadku zmuszeni jesteśmy na razie odstąpić od starań na tą inwestycje. Natomiast mieszkańcy ul. Krakowskiej, Szczęsnej, Dębowej, Sosnowickiej wystąpili z pismem i podpisami wszystkich mieszkańców do Pana Burmistrza o zarezerwowanie środków na 2023 rok i podjęcie starań na budowę chodnika w stronę drogi krajowej 44.

Dzięki Firmie LAUDA METAL PLAST Janusz Pijocha i Karolina Skoczylas, którzy ufundowali i zamontowaliśmy duże serce na zakrętki w centrum Krzęcina przez co wspieramy dwoje chorych dzieci. Serce opróżniane jest raz w miesiącu.

Zorganizowaliśmy zabawy sylwestrowe w 2021 i 2022 roku. Organizatorami był Sołtys oraz Rada Sołecka i ich rodziny. Całkowity dochód z imprez przeznaczony jest na cele sołeckie. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie i ciężką pracę.

Dzięki zaangażowaniu władz Gminy, radnych , zainteresowanych sołtysów od 3 stycznia 2022 udało się uruchomić długo oczekiwaną nową linię aglomeracyjną MPK 295 z Grabia przez Krzęcin, Zelczynę do Skawiny. Powstał dodatkowy przystanek autobusowy przy boisku sportowym, a przystanek przy Delikatesach Centrum jest w trakcie zatwierdzenia przez powiat.

Odrestaurowana wróciła na swoje miejsce kamienna kapliczka Matki Boskiej z Dzieciątkiem z 1851 roku dzięki programowi „Kapliczki Powiatu Krakowskiego”- w całości sfinansował Powiat.

9 maja w Świetlicy Wiejskiej odbyło się spotkanie dotyczące opracowania Planu Rozwoju Miejscowości Krzęcin na lata 2022- 2030 podczas tego spotkania zostały pokazane plany zrealizowane, jak i niezrealizowane z wcześniejszych perspektyw z lat 2010 – 2017 oraz 2016 – 2020.

Dalej uczestnicy zostali podzieleni na 3 grupy, z których każda miała wskazać słabe strony miejscowości, mocne strony miejscowości oraz miejsca z potencjałem.

Spotkanie to zaowocowało dużą ilością cennych uwag oraz postulatów, które mamy nadzieję zostaną w tej przedstawionej perspektywie na lata 2022 – 2030 choć w części zrealizowane.

5 marca 2022r. przyjęliśmy do remizy OSP i do domku parafialnego 36 osób z Ukrainy gościliśmy ich przez 7 miesięcy. Były to w większości kobiety z dziećmi. I tu pragnę wszystkim gorąco podziękować, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do niesienia pomocy tym rodzinom za wsparcie, hojność finansową, za zgromadzoną żywność, ubrania, pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, w wożeniu ich po lekarzach, za pomoc w wypełnianiu dokumentów, za zorganizowanie darmowej nauki języka polskiego i za obecność wśród nich. Dziękuję za to, że czuli się u nas bezpiecznie i dobrze. Nieodzowną pomoc udzielili nasi strażacy – im też się należą podziękowania ,za udostępnienie remizy na noclegownię. Czuwali nad bezpieczeństwem tych rodzin przez całą dobę .Byli na każde ich zawołanie, dostarczali żywność. 30 września wygasł pobyt w naszej remizie. Rodziny z Ukrainy zostały przewiezione do placówki w Sułoszowej, gdzie przygotowano dla nich mieszkania.

5 sierpnia przez naszą miejscowość przejechał peleton 79. Tour de Pologne było to dla nas ,dla naszej miejscowości historyczne wydarzenie. Chcę podziękować wszystkim mieszkańcom za bardzo piękne i pozytywne pokazanie się na całej trasie, za dekoracje przydomowe za kibicowanie. Dziękuję Radzie Sołeckiej za zaangażowanie się w przygotowanie bilbordów. Po raz kolejny stanęliśmy na wysokości zadania i udowodniliśmy ,że nasze sołectwo jest przepiękne i bardzo aktywne. Chcę dodać ,że powstał album z tego wydarzenia i nasze Sołectwo Krzęcin ma tam swoją stronę albo nawet dwie ze zdjęciami.

Cały czas prowadzona jest strona Sołectwa na FB gdzie zamieszczamy wszystkie ważne informacje, ogłoszenia, wydarzenia i podziękowania.

Na pomysł zaprezentowania na naszej stronie FB cyklu prezentacji ulic naszej miejscowości w kolejności alfabetycznej wpadł Marcin Wasyl członek Rady Sołeckiej. To on regularnie co tydzień prezentował piękno naszych 40 ulic, opisując dobre i złe strony. Robiąc zdjęcia zachęcał mieszkańców do dyskusji, składania uwag, opinii, aby sukcesywnie zmieniać ich oblicze.

Wymieniliśmy Paczkomat na większy i ładniejszy, który bardzo dobrze spełnia swoją funkcję

Nasze Sołectwo brało udział w Dożynkach Gminnych ,które odbyły się Wielkich Drogach. Tegoroczny wieniec nasze panie z KGW wręczyły gospodarzowi z naszej miejscowości panu Grzegorzowi Turajowi.

To są najbardziej istotne wydarzenia minionego już przed kilkoma dniami 2022 roku. Można istotnie stwierdzić, że był to „Rok Krzęcina”: szereg wydarzeń od rangi lokalnej, aż – można śmiało powiedzieć – po rangę krajową i europejską. Co przyniesie 2023 rok? Tego tak naprawdę nikt z nas nie wie.

19 lutego od godziny 8:00 do 20:00 w naszym i pozostałych sołectwach naszej gminy odbędą się wybory na Sołtysa i członków Rad Sołeckich. W przypadku naszego sołectwa głosowanie odbędzie się w świetlicy wiejskiej. Będzie to duże wydarzenie, a zarazem ogromna szansa na pokazanie społeczeństwa obywatelskiego, które poprzez wyrażenie swego głosu mogą w sposób realny wpłynąć na to, w którym kierunku przez najbliższe 5 lat sołectwo będzie się rozwijało. Niezależnie od tego, kto będzie kandydował i kto ostatecznie zostanie wybrany na Sołtysa i do Rady Sołeckiej, szczerze wierzymy w to, że te osoby będą prowadziły systematyczny rozwój Krzęcina w dobrym kierunku, tak jak to było dotychczas.

Równocześnie na koniec wakacji w obecnym roku planowane jest pełne otwarcie kompleksu sportowo-rekreacyjnego znajdującego się przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym. Będzie to kolejne duże wydarzenie, na które już dziś serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców!

Jest jeszcze dużo innych wydarzeń, które nas czekają w nadchodzącym roku, a o których będziecie oczywiście regularnie informowani.

Oczywiście również chcemy was drodzy mieszkańcy, przeprosić za każde niedociągnięcie, podziękować za każde dobre słowo i komentarz oraz życzyć wszystkim mieszkańcom w każdym wieku tego, by to zainteresowanie sprawami naszej „małej Krzęcińskiej Ojczyzny” było stałe i zawsze wynikało z troski o prawidłowy rozwój! Dziękujemy za zaufanie!

Sołtys Teresa Sotwin i Rada Sołecka Krzęcina

Kalendarz

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Licznik odwiedzin

  • Dzisiaj: 12
  • Wszystkich: 73447
  • Obecnie na stronie: 2

Prognoza pogody

Jakość powietrza

Czym oddycham