Dzięki współpracy Gminy Skawina z Uniwersytetem Jagiellońskim każdy mieszkaniec Krzęcina w każdej chwili może zapoznać się z jakością miejscowego powietrza. Czujnik umieszczony jest na szkolnym budynku

Projekt Storm&DustNet czyli sieć bezprzewodowych stacji pomiarowych została w całości zaprojektowana i zbudowana w  Instytucie Fizyki im. Mariana Smoluchowskiego UJ.

Projekt składa się z dwóch etapów:

1. zaprojektowanie, budowa i uruchomienie bezprzewodowej sieci stacji pomiarowych wyposażonych w zestaw kilku sensorów mierzących: temperaturę, ciśnienie i wilgotność powietrza oraz kilka wskaźników charakteryzujących zapylenie: PM1, PM2.5 i PM10. Wybrane parametry można obserwować on-line na mapach i wykresach,
  2. wzbogacenie stacji pomiarowych w dodatkowe czujniki mierzące stężenie CO2 i CO w powietrzu.

Na mapie wizualizowany jest indeks jakości powietrza, który obliczono na podstawie średnich godzinnych niezweryfikowanych wartości zarejestrowanych przez automatyczne stacje uniwersyteckiej sieci pomiarowej Storm&DustNet. Zastosowane kolory symboli umieszczonych na mapie odzwierciedlają poziom stężeń pyłu, które przyjęto zgodnie z zasadami podanymi przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Im bardziej zielono tym lepiej, żółte to umiarkowane, a im bardziej czerwono tym gorzej.

Każdy mieszkaniec z każdej wsi Gminy Skawina od dzisiaj może osobiście sprawdzać jakim powietrzem oddycha w swojej wsi i jak sam wpływa na jakość tegoż powietrza poprzez właściwe lub niewłaściwe materiały opałowe wrzucane do pieca.

Pamiętajmy, że okienne malowane ramy drewniane, wszelkie sklejki, kawałki mebli nie wolno wrzucać do domowych palenisk. Wszyscy  powinniśmy oddychać na zielono

• Dzisiaj: 108
  • Wszystkich: 71193